primary writer

Primary Writer

23. 01. 2014, vytvořil: Lenka Skýbová.

Aplikace Primary Writer je především určená pro zaznamenání písemného projevu. Příběh, pohádku, popis, báseň nebo třeba dopis můžeme napsat do různobarevných šablon, které jsou zdarma. V každé šabloně lze navolit barevnou nebo černobílou variantu a typ papíru. Nelinkovaný papír nebo naopak papír s řádky. U nich můžeme zvolit jejich barvu a intenzitu. Šablony si můžeme vytisknout a využít pro psaní ve výuce a nebo je možné psát rovnou do iPadu. Hotový soubor lze sdílet jako pdf, poslat emailem či vytisknout. K dispozici jsou i další placené šablony. Nevýhodou je psaní diakritiky, lze vybrat pouze velikost písma nikoliv však typ písma. I z tohoto však lze udělat výhodu, třeba cvičením k doplnění háčků a čárek.

Po spuštění aplikace Primary Writer se dotkněte tlačítka Customize a vyberte si šablonu, která se vám líbí nebo tématicky hodí k výuce.

 

photo-15

Na záložce All Backgrounds jsou k nahlédnutí všechny šablony v černobílých i barevných variantách.

 

photo-16

 

Prohledávat šablony můžete prostřednictvím kategorií na záložce Explore Backgrounds. Type umožňuje vybrat šablonu barevnou nebo určenou k vybarvení. Downloads nabízí placené šablony ke stažení. A Pomocí kategorie Tags je možné rychle vybrat šablonu pomocí klíčových slov.

 

photo-17

 

Na záložce nástroje (Page Settings) je možné častečně formátovat text a linky. Můžeme volit velikost, barvu a intenzitu písma a stejně tak i linek. Pod pojmem Show Lines se skrývá volba mezi linkovaným a nelinkovaným papírem.

 

photo-22  photo-23  photo-24

Tlačítko Downloads nabízí ke stažení placené šablony, které jsou řazeny tématicky (Vánoce, Sv. Valentýn, jaro, léto atd.). Každou kategorii šablon si lze před nákupem prohlédnout.

 

photo-26

 

Ikona Share umožňuje stránku, kapitolu nebo celou knihu zaslat emailem nebo vytisknout. Pomocí znaménka + přidáme novou stránku, naopak prostřednictvím delete stránku nebo celý soubor smažeme.

 

photo-20  photo-21

Ikona Global Settings slouží k nastavení automatické opravy textu, psaní velkých písmen, kontrolu pravopisu a zapnutí či vypnutí zvukových efektů.

 

photo-19

Nápady pro výuku:

Ten, kdo učí v 1. třídě, určitě zná situaci, kdy žáci skládají pomocí písmen ze skládací abecedy svá první slova nebo věty. Spousta žáků mívá písmena rozházená nebo dokonce ztracená. Co to zkusit s Primary Writer?

photo-31

Dokončení příběhu. Nadiktujte žákům začátek příběhu a pak už jen nechejte tvořit…

photo-32

A co takhle psané hádanky? Třeba v angličtině. Nechejte žáky vymyslet a napsat hádanku. A pak už může hádat celá třída.

photo-30

Rozvíjení slovní zásoby prostřednictvím krátkých příběhů. Napište společně s žáky krátký příběh a pak jej nechejte žákům rozšířit pomocí přídavných jmen a příslovcí. Třeba tak, jako v ukázce.

photo-33   photo-29