garageband-ios7_1x

Jak vzniká kánon v GarageBandu

13. 12. 2014, vytvořil: Patrik Kavecký.

Víte, co je to kánon a polyfonie? Možná si ze základní školy pamatujete, že kánon vzniká tak, že hlavní pěvecký motiv jen zopakujete, avšak posunete jej o příslušný počet dob, či taktů. Takto přirozeně vzniká i polyfonie, tedy mnohozvučnost.

Tonina, tempo a rytmus

V nastavení dokumentu (tlačítko klíče v pravém horním rohu) najdete všechny tyto volby. Naše ukázka je v tónině H-dur, tempo je 90 a rytmus je 4/4.

00_tonina

Nyní přistoupíme k volbě hudebního nástroje. Zvolili jsme kytaru, ale pokud preferujete jiný nástroj, z těch harmonických máte na výběr mezi klavírem, klávesami, baskytarou či celým smyčcový orchestr.

Kytaru si přepneme do režimu Notes. Hudební podklad vyťukáme jako jednotlivé noty – vybrnkávání akordů.  Před spuštěním záznamu ještě nastavíme počet taktů, což provedeme tlačítkem + v pravém horním rohu taktové osy.

01_notes

Jste připraveni? Nahráváme!

Záznam spustíme červeným kruhovým tlačítkem. Metronom nám odťuká 4 doby (1 takt).  V tempu nahrajeme hudební doprovod dotyky v polohách na konkrétních strunách. Intenzitou úhozu ovlivňujete i dynamiku tónů, v případě strunných nástrojů lze tóny vytahovat, tvořit vibráto i skluzy. Hudební podklad se nahraje v délce předem nastaveného počtu taktů (v naší ukázce si vystačíme se čtyřmi).

Poslechněte si, jak se nám to povedlo…

Pokud jste udělali nějakou chybičku, nezoufejte. Váš záznam lze dále upravovat z hlediska rytmu, délky not i intonace. Stačí jen kliknout na záznam a v nabízeném menu zvolit položku Upravit. V režimu editace ještě odemkněte přepínač pro zápis not v levém horním rohu. Vše názorně demonstruje následující obrázek.

02_edit_notes

Hudební podklad nyní natáhneme na požadovaný počet taktů. Povýšíme-li z původních 4 taktů na 32, záznam se nám automaticky osmkrát zduplikuje za sebou. Tímto vznikne opakující se smyčka.

Pějme píseň (ne)dokola, stačí jednou

Druhou stopu bude tvořit zpěv, který bude zároveň hlavním motivem našeho kánonu. Nahrajeme jej mikrofonem. V prostředí jednotlivých audio stop přidáme novou kliknutím na + v levém spodním rohu. Z nabízených nástrojů vybereme Audio Recorder. Pro lepší názornost přikládáme obrázek.

03_select_audio_rec

 Znovu spustíme záznam a nahrajeme zpěv – počínaje 5. taktem, konče 14. Při nahrávání nám hraje kytarový podklad. Vše by mělo vypadat jako na obrázku níže.

04_two_tracks

Nyní stačí jen audio stopu se zpěvem zduplikovat a motiv posunout o 4 doby, tedy jeden takt.

05_move_track

V naší audio ukázce jsme ve 3. sloce provedli posun dvakrát. Jak to dopadlo? Můžete si poslechnout.