mzl.wvqnmgip.175x175-75

Zeměpisný atlas v iPadu

30. 01. 2013, vytvořil: Libor Klubal.
V článku je popsána aplikace world-atlas, :

Společnost National Geographic nabízí celý balík zajímavých aplikací pro iPad. Velmi užitečnou aplikací je World Atlas HD Application, tedy kompletní atlas světa včetně aktuálních zeměpisných tabulek. Mapové podklady do úrovně států jsou uloženy přímo v iPadu – velikost aplikace je cca 250 MB.

Přímo v aplikaci si pak můžete stáhnout detailnější podklady v různých variantách (klasické, satelitní, …). Při stažení klasických map pak celá aplikace zabírá 449 MB vnitřní paměti iPadu. Mezi další funkce patří měření přímých vzdáleností, umísťování špendlíků různých barev na mapu a vyhledávání v zeměpisných tabulkách. Pokud aplikaci provozujete v online režimu, máte navíc k dispozici informace o aktuální počasí.

Aplikace je na AppStore ke stažení za 1,79 Euro, což je jistě cena za kompletní atlas přiměřená. Od 29. ledna je nabízena v rámci promo akce zdarma.

Použití v hodině

Máte-li v aplikaci staženy mapové podklady (což je vhodné udělat), je vhodné vypnout na iPadu wifi. Pokud aplikace nedetekuje možnost připojení, využívá výhradně mapy z paměti a aplikace má výrazně rychlejší odezvu.

Atlas lze používaj stejně jako klasický školní atlas, najdete v něm fyzickogeografickou mapu, hlavní města, letiště, atp. U žáků nižších ročníků je vhodné připravit si překlad základních údajů z angličtiny do češtiny.