knihy

TOP 5 aplikací pro čtení knih v iPadu a ještě něco navíc

03. 04. 2015, vytvořil: Pavlína Loňková.

Debat o tom, jestli dát přednost vůni otevřené knihy nebo čtečce, ve které můžete mít knížek několik, proběhlo velké množství. Já musím přiznat, že podléhám nákupu knih online, prostě proto, že je chci mít pořád u sebe. A čas od času se můj iPad z kalendáře, diáře, učitelského zápisníku, poštovní schránky, prostředku pro zábavu a komunikaci, čas od času se změní v knihu. Aplikací, které jsou plné česky i jinak psaných titulů, jsou určitě ke stažení i v AppStore.

iBookStore

1) iBooks    

iBooks asi není třeba představovat. Máme ji v iPadu všichni a je zdrojem nejen placených knih. Přináší i české klasiky úplně zdarma, stejně jako nové moderní tituly, za které je třeba zaplatit. V iBooks obchodě můžete vyhledávat knihy podle názvu, autora, žánru i jazyka, ve kterém je kniha psaná. A těch českých tam není málo. Jen je třeba smířit se s myšlenkou, že za všechno se platí. Koneckonců v kamenném obchodě nám to zvláštní nepřipadá, tak proč by to nešlo i tady.

JAK STÁHNOUT VYBRANOU KNIHU DO IBOOKS 

 

flexi

 2) FlexiBooks 

„Frausovská“ aplikace FlexiBooks funguje jako internteový obchod. Na webových stránkách www.flexibooks.cz si zřídíte svůj účet (e-mail a heslo) a dáte se do nakupování. I tady se za knihy platí, je třeba si na to zvyknout. Stejně tak je ale možné využít nabídky ZDARMA, kde si velmi jednoduše stáhnete Babičku Boženy Němcové, Komenského spisy nebo třeba Dalimilovu kroniku. Účet, který vytvoříte na webu, použijete pro přihlášení do aplikace a knihy se vám objeví přímo v iPadu.

JAK STÁHNOUT KNIHU DO APLIKACE FLEXIBOOKS

 

kindle-app1

 3) Kindle 

Kindle čtečku od Amazonu využijí zejména jazykáři, nabízí ohromnou zásobárnu knih, které mohou být nejen zdrojem informací do hodin, ale také sloužit k osobnímu relaxu. Výhodou je stahování knih přímo v aplikaci, vše jednoduše a přehledně. Stejně jako u FlexiBooks je ale třeba vytvořit si přihlašovací údaje. (Podrobnější návod na registraci.)

 

oxford

   4) Oxford Books 

Aplikace Oxford Books už svým názvem evokuje účel, ke kterému byla stvořena, tedy stahovat knihy nakladatelství Oxford. Bez problémů do svého iPadu stáhnete nejen různé řady učebnic anglického jazyka, ale také klasické tituly a příběhy pro různě zdatné čtenáře. I zde je pořeba vytvořit účet, narozdíl od jiných aplikací si tímto procesem můžete projít jednoduše přímo po stažení aplikace do svého iPadu.

 

wooky

    5) Wooky

I čtečka Wooky po vás k plné funkčnosti bude chtít vytvoření účtu, v jejím prostředí se ale můžete pohybovat i bez něj. Stáhnete tu nejen české knihy, ale i časopisy nebo audioknihy. Účet se jednoduše vytváří opět přímo v aplikaci a stahovánín knih i časopisů je jednoduché a srozumitelné, navíc je aplikace v češtině. Na webu Wooky.cz vyberete titul a velmi jednoduše ho stáhnete do své čtečky. Podobně jako iBooks nabízí Wooky nástroje, s nimiž se kniha čte lépe – záložky, ukázky z knihy (před jejím zakoupením) či nastavení velikosti písma, řádkování a dalších funkcí.

Aby toho nebylo málo…

Samozřejmě existují i další specializované aplikace, díky kterým do svých iPadů dostaneme knihy, texty a časopisy. Poklady Národní knihovny můžete objevovat v aplikaci PoNaK, české knihy pro iPad přináši i aplikace iKnihovna. České a slovenské tituly nabízí aplikace Knihy ve Slovenčine a Češtině. V neposlední řadě knížky najdete i na Google Play Books.

Ať tak či tak je třeba se smířit s tvorbou účtů a zejména s filozofií nakupování. I umělec spisovatel musí být z něčeho živ, nemluvě o nakladatelích, ilustrátorech, tiskařích či tvůrcích aplikací. V obchodech platíme za rohlíky, za šampon a konec konců i za ty knihy, proč se tedy nesmířit s myšlenkou, že kamenný obchod s úplně stejnou filosofií čeká uvnitř některé z vybraných aplikací. Hodně radosti nad všemožnými texty a jak by řekl spisovatel Robert Fulghum:

„Nepřestávejte žasnout.“

knihy