whiteboard

Udělejte si z iPadu interaktivní tabuli.

14. 04. 2014, vytvořil: Libor Klubal.

Interaktivní tabule dnes najdete téměř na každé škole, ale ne vždy jsou využívány ke svému původnímu účelu. Často se jedná jen o využití projektoru, vytrácí se však vlastní interaktivita, tedy manipulace s objekty. Proč tomu tak je? Zejména je problém s přípravou učebních materiálů. Učitel si musí na vlastní notebook nainstalovat program a vytvořené prezentace pak přenášet na počítač do učebny. Díky iPadu však lze vše zařídit jednodušeji. Stačí aplikace, kam lze umístit pár čísel, nějaké množiny a pár znamének a pak se všemi těmito objekty pohybovat. Prostě to, co lze dělat na interaktivní tabuli – ale využít toho, že mám iPad stále u sebe, připravit si prezentaci kdykoliv mám čas a neřešit její přenos na jiné zařízení. Navíc lze pomocí vhodné aplikace připravit interaktivní přednášku okamžitě v hodině a díky Airplay si užít volného pohybu s iPadem po třídě a nebýt “připoután” k tabuli.

Existuje skupina takto zaměřených aplikací, které navíc umožňují záznam prováděné činnosti. Asi nejznámější a nejvyužívanější je Explain Everything nebo Educreation.  Jsou to hezké aplikace, ale chybí jim jednoduchost a rychlost. Využít se však dají i aplikace pro pro grafiku, resp. pro grafiku vektorovou.

Sepsal jsem přehled aplikací, které jsem vyzkoušel:

 

1. neu.Draw (0,89 Euro)

neudrawTato aplikace se při prvním testování zdála jako ideální kandidát. Umožňuje velmi rychlou práci s objekty, umí vkládat obrázky na pozadí, objekty lze libovolně natáčet, transformovat, lze je shlukovat do objektů. Je k dispozici také knihovna se základními tvary a obrázkovými ikonami. I cena aplikace je velmi příznivá, navíc se čas od času objevuje ve slevě.

Bohužel je zde ale jeden zásadní problém. Při promítání přes AirPlay se nepřenáší aktuální obraz. Vždy dojde až k přenosu výsledné manipulace s obrázkem. Není tedy vidět žádný pohyb objektů. Použití aplikace jako interaktivní tabule se tedy nekoná. Jedná se však o hezký vektorový editor s mnoha funkcemi.

2. iDesign (6,99 Euro)

idesignDalším kandidátem byla aplikace iDesign. Cena už je vyšší, ale podle recenzí na internetu se mělo jednat o kvalitní editor, tak proč ho nevyzkoušet. Aplikace toho skutečně nabízí mnoho, včetně možnosti práce ve vrstvách, nastavování průhlednosti, formátování textu. Přímo z programu se dostanete na uživatelský manuál a ukázková videa jako pracovat s aplikací. Aplikace se umí napojit na Dropbox, ze kterého umí jak importovat, tak do něj umí i zapsat.

Ale – co aplikace nabízí z hlediska nastavení a propojení s okolím, ztrácí na vlastní práci s objekty. Hlavním omezením je pak velikost plátna. Pracuje se na jedné stránce, bez větších možností zoomování. Chybí také knihovna základních tvarů či ikon. Takže opět jako interaktivní tabule se moc nehodí.

3.TouchDraw (7,99 Euro)

touchdrawTuto aplikaci jsem vzhledem k její ceně dlouho opomíjel. Nepředpokládal jsem, že by mi mohla nabídnout něco víc, než aplikace předchozí. Ale pak jsem měl možnost vyzkoušet si ji naživo a bylo rozhodnuto. Tohle je aplikace, kterou jsem hledal.  Velmi rychlé reakce na dotek, neomezené plátno s neomezeným zoomem. Až překvapivě dobře aplikace rozezná, co chci s objektem udělat, zda jej budu posouvat nebo na něj chci jen ukázat. Každý objekt může obsahovat vložený text.

Propracovaná je podpora práce ve vrstvách včetně možnosti zamykání a nastavení průhlednosti. Aplikace obsahuje rozsáhlou knihovnu tvarů a ikon. Nechybí napojení na dropbox, včetně automatických záloh. Podporována je ještě služba box.net a libovolný WevDAV server.

Tuto aplikaci s naprosto klidným svědomím doporučím jako tu pravou. A to nejenom jako vektorový editor, ale právě jako nástroj pro vytvoření interaktivní plochy. Sám ji využívám při demonstraci třídících metod, práci s proměnnou, při výuce základů počítačových sítí a také principu míchání barev v počítačové grafice – TouchDraw umí nastavit jak aditivní, tak subtraktivní míchání barev a to dokonce v rámci jednoho plátna.